TELEFÓN: +421 907 266 195

EMAIL: rekonstavb@gmail.com

Správny výber sadrokartónu je veľmi dôležitý

Sadrokartón je stavebný materiál, ktorý sa široko využíva v interiérovej výstavbe pre jeho univerzálnosť, jednoduchú manipuláciu a relatívne nízke náklady. Existuje niekoľko typov sadrokartónových dosiek, pričom každý typ je vhodný pre rôzne aplikácie a podmienky.

Nižšie sú uvedené hlavné typy sadrokartónových dosiek a ich použitie:

1. Štandardný sadrokartón (RB – Regular Board)

Štandardný sadrokartón je najbežnejším typom a používa sa v suchých a normálne vlhkých miestnostiach. Má bielu alebo šedú povrchovú úpravu a je vhodný pre steny a stropy v obytných a komerčných priestoroch.

2. Protipožiarny sadrokartón (DF – Fireboard)

Protipožiarny sadrokartón obsahuje prísady, ktoré zvyšujú jeho odolnosť voči vysokým teplotám a ohňu. Tento typ sa často používa v oblastiach, kde je zvýšené riziko požiaru, napríklad v kuchyniach, kotolniach, alebo okolo krbov. Má červenú alebo ružovú farbu na zadnej strane.

3. Vlhkostivzdorný sadrokartón (H2 – Water-resistant Board)

Tento typ sadrokartónu je ošetrený tak, aby odolával vlhkosti, a preto sa používa v priestoroch s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, práčovne alebo kuchyne. Má zelenú farbu a je odolnejší voči plesniam a vlhkosti.

4. Akustický sadrokartón (DB – Acoustic Board)

Akustický sadrokartón je navrhnutý na zlepšenie zvukovej izolácie miestností. Obsahuje špeciálne vlákna alebo penové vrstvy, ktoré pomáhajú absorbovať zvuk a znižovať hluk medzi miestnosťami. Tento typ sa používa v kanceláriách, hudobných štúdiách, kinách a iných priestoroch, kde je dôležitá kontrola zvuku.

5. Dvojitý sadrokartón (DFH2 – Dual Board)

Dvojitý sadrokartón kombinuje vlastnosti protipožiarneho a vlhkostivzdorného sadrokartónu. Tento typ je vhodný pre použitie v prostrediach, kde sú potrebné obidve tieto vlastnosti, napríklad v kuchyniach a kúpeľniach v komerčných budovách alebo hoteloch.

6. Ohybový sadrokartón (Bendy Board)

Ohybový sadrokartón je tenší a pružnejší ako štandardné dosky, čo umožňuje jeho použitie v zakrivených a oblých konštrukciách. Tento typ je ideálny pre dizajnové prvky ako oblúky, kupoly a iné neštandardné architektonické riešenia.

7. Sadrokartón s pridanou izoláciou (Insulated Plasterboard)

Sadrokartón s pridanou izoláciou má na jednej strane pripevnenú vrstvu izolačného materiálu, ako je polystyrén alebo minerálna vlna. Tento typ zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti stien a stropov, čím prispieva k energetickej úspornosti budov.

Záver

Správny výber typu sadrokartónu závisí od konkrétnych potrieb projektu a podmienok prostredia, v ktorom bude materiál použitý. Pri výbere je dôležité zvážiť faktory ako vlhkosť, požiarna bezpečnosť, akustika a mechanická odolnosť, aby sa zabezpečila dlhodobá funkčnosť a bezpečnosť konštrukcie.